Výlety pěšky

VÝLETY PĚŠKY:

Popovské lípy a Popovský kříž – Na Horní Popovskou lípu narazíme, půjdeme-li cca 2,5 km po cestě z Mariánské kolem Popovského vrchu nebo z Jáchymova po zelené. Tento památný strom – lípa malolistá se nachází na místě bývalé vsi Popov u Jáchymova. Její stáří je více než čtyřista let a obvod kmene při posledním měření byl 905 cm. Budeme – li pokračovat po zelené, dojdeme k rozcestí pod Popovským křížem (752m), odkud je krásný výhled do okolí. Po cca 200 metrech na pěšině v blízkosti sloupů vysokého napětí najdeme Dolní popovskou lípu – lípu velkolistou s obvodem kolem 8 metrů.

Naučná stezka Jáchymovské peklo – Stezka o délce 8,5 km věnovaná bývalým koncentračním táborům na Jáchymovsku. Stezku vybudoval spolek Barbora ve spolupráci s Konfederací politických vězňů a KČT Karlovy Vary za přispění referátu ŽP Karlovy Vary. Byla vybudována na paměť událostí, které se v této oblasti odehrály. Stezka návštěvníkům představí jáchymovské náměstí, mincovnu, důl Svornost, Hornický skanzen, Městský rybník a tábory nucených prací Nikolaj, Eduard, Eva, Adam, Barbora, Vršek, Eliáš I, Eliáš II, Mariánská a Rovnost. Podrobné informace o trase a o jednotlivých zastávkách zde:

Plešivec – Na vrchol Plešivce dojdeme po modré z rozcestí Nové Město Bus nebo půjdeme po pěšině pod lyžařským vlekem na Mariánské a dále lesem kolem bývalého dolu Adam a na modrou se napojíme. Plešivec je čedičová kupa s vrcholem o nadmořské výšce 1028 metrů. Najdeme zde hotel s restaurací a rozhlednou. NOVĚ je zde postaveno lanové centrum pro děti i dospělé s mnoha dalšími atrakcemi.
Celková délka jedné cesty cca 5,8km.

Horská naučná stezka Merklín – Naučná stezka začíná u nádraží v Merklíně (8km od Mariánské) a je cca 3 km dlouhá. Návštěvníkům během nepříliš náročné procházky představí například bývalé obce Horní a Dolní Kaff.

Naučná stezka Vlčí Jámy – Tato krásná naučná stezka je dlouhá 5 kilometrů. Začíná v obci Horní Blatná (18 km od Mariánské), přesněji na místním náměstí. Cestou lze vidět pozůstatky po těžbě cínu, Blatenský vodní příkop, tzv. Vlčí jámy, rozhlednu na Blatenském vrchu a další unikát – Ledovou jámu, ve které se po celý rok drží sníh.


Naučná stezka Blatenský příkop – Asi čtyřhodinovou procházku slibuje tato naučná stezka, která začíná 1,5 km západně od Božího Daru na silnici Boží Dar – Ryžovna – Horní Blatná (cca 10 km od Mariánské). Stezka vede podél vodního kanálu, který dříve sloužil jako přivaděč vody do Horní Blatné pro posílení zdroje vody při těžbě rud.


Naučná stezka Božídarské rašeliniště – Kratší stezka začíná na náměstí v Božím Daru (9 km od Mariánské) a končí tamtéž. Délka 3,2 km. Seznamuje se vznikem rašeliniště, jeho faunou a flórou. Prochází nejvýše položenou Národní přírodní rezervací Krušných hor.

Naučná stezka Potůčky – Kolem horské obce Potůčky vede 12km dlouhá naučná stezka procházející zaniklými obcemi a pozůstatky po těžbě, budete se pohybovat v kouzelném údolím říčky Černá. Začátek na nádraží v Potůčkách, konec tamtéž.